خصوصیات گیاه سیر و خواص بی نظیر آن!

سیر گیاهی پیازدار است. تا ارتفاع 1.2 متر رشد می کند. سیر به راحتی رشد می کند و می توان آن را در آب و هوای معتدل کشت کرد (شکل). انواع یا زیر گونه های مختلف سیر وجود دارد که مهمترین آنها سیر یقه سخت و سیر یقه نرم است.

یک نمونه از سیر مرغوب سیر تازه شمال می باشد.

آلیسین (alyl 2-propenethiosulfinate یا diallyl thiosulfinate) ترکیب فعال زیستی اصلی موجود در عصاره آبی سیر یا هموژن سیر خام است.

وقتی سیر خرد یا له می شود، آنزیم آلیناز فعال می شود و از آلیین (که در سیر دست نخورده موجود است) آلیسین تولید می کند. سایر ترکیبات مهم موجود در هموژنه سیر عبارتند از: 1-پروپنیل آلیل تیوسولفونات، آلیل متیل تیوسولفونات، (E,Z)-4,5,9-

trithiadodeca-l,6,11-triene 9- اکسید (آژون) و y-L-گلوتامیل. -S-alkyl-L-cysteine. غلظت آدنوزین چندین برابر افزایش می یابد زیرا هموژنه در دمای اتاق برای چند ساعت انکوبه می شود.

می توانید با سیر خشک شده از آن بهره مند شوید.

یکی دیگر از تهیه‌های سیر که به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، عصاره سیر کهنه است.

سیر قاچ شده که در اتانول 15 تا 20 درصد برای بیش از 1.5 سال نگهداری می شود به عصاره سیر کهنه شده ارجاع داده می شود.

با توجه به سیر صادراتی می توان از آن بهره جست.

فرض بر این است که کل این فرآیند باعث از دست دادن قابل توجه آلیسین و افزایش فعالیت برخی از ترکیبات جدیدتر مانند S-alylcysteine، sallylmercaptocysteine، allixin، N-0-(Ideoxy-D-fructos-1-yl)-L-arginine و سلنیوم که پایدار و به طور قابل توجهی آنتی اکسیدان هستند. روغن سیر که از نظر دارویی استفاده می شود، بیشتر با فرآیند تقطیر با بخار آب تهیه می شود.

یکی از این محصولات با کیفیت سیر تازه همدان می باشد.

روغن سیر تقطیر شده با بخار شامل دی آلیل، آلیل متیل و دی متیل مونو تا هگزا سولفید است (لاوسون و بائر، 1998 ▶).

از نظر گیاه شناسی، Allium sativum به همراه پیاز، پیازچه و موسیر عضوی از خانواده Lillaceae است (Iciek et al., 2009 ▶; Lanzotti, 2006 ▶).

 • منابع:
  1. Garlic: a review of potential therapeutic effects
 • تبلیغات: 
  1. کیف با کیفت چرم خوب
  2. قوانینی در مورد دوربین مدار بسته که بهتر است بدانید!
  3. کودکی که با ریختن خامه دور لبش ادعا کرد هاری گرفته
  4. آتش گرفتن خانه با استفاده از چوب